Ekonomi

Shell hisselerinin hedefi güçlü rafinaj görünümü nedeniyle 76 dolara yükseldi

Perşembe günü Piper Sandler, Shell Plc (NYSE:SHEL) için finansal görünümünü ayarladı ve fiyat hedefini 75 $’dan 76 $’a yükseltirken, şirketin hisseleri üzerindeki Overweight notunu korudu. Firmanın analizinde, özellikle 2023 dördüncü çeyrek sonuçlarının ardından Avrupa ve ABD türev segmentleri arasındaki zıt performans vurgulandı.

Petrol ürünlerinin rafine edilmesi ve satışını içeren Avrupa’daki türev faaliyetler, ABD’deki muadillerine kıyasla önemli ölçüde düşük performans göstermiştir. Örneğin, 2023’ün dördüncü çeyreğinde Shell, BP ve TotalEnergies (TTE) gibi şirketler, toplam şirket gelirlerinin yalnızca %2’sini temsil eden aşağı yönlü net gelirle oldukça zayıf sonuçlar elde etti. ExxonMobil (XOM) ve Chevron (CVX) gibi ABD’li petrol devlerinin toplam şirket gelirlerinin sırasıyla %36 ve %18’ini oluşturan alt segmentleri ile bu durum tam bir tezat oluşturmaktadır.

Bu eğilim tek bir çeyrekle sınırlı değil. 2021’den 2023’e kadar olan ortalama gelirler incelendiğinde aradaki farkın giderek açıldığı görülüyor. ExxonMobil ve Chevron gibi ABD’li şirketlerin aşağı akım segmentleri gelirlerine %31 ve %20 oranında katkıda bulunurken, TotalEnergies, Shell ve BP gibi Avrupalı şirketlerin gelirleri %10 ile %15 arasında değişiyor.

Piper Sandler, rafinaj kazançlarının uzun bir süre daha orta döngü seviyelerinin üzerinde kalacağını öngörmektedir. Bu tahmin, Avrupalı türev ürün portföylerinin küçülmeye devam edebileceği ve bunun da ABD’li petrol şirketleri için göreceli avantajlar sağlayabileceği beklentisine dayanıyor.

Piper Sandler tarafından belirlenen fiyat hedefi, FTSE 100’e göre serbest nakit akışı (FCF) getiri hedefi ile 2024 mali yılı hedef FAVÖK katsayısı arasında 50/50 ağırlıklandırma dikkate alınarak dengeli bir yaklaşımdan türetilmiştir.

FCF getiri hedefi, uzun vadeli petrol fiyatı varsayımı olan Brent ham petrolünün varili başına 80 $’a dayanmaktadır ve bir önceki 90 $’lık tahmine göre düşüş göstermektedir. FAVÖK çarpanı hedefi 4,75 kat olarak belirlenmiştir ve ExxonMobil’in çarpanına kıyasla 1,75 katlık bir iskonto içermektedir.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

habersivasli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu